EN |

İŞLEM REHBERİ

Üye Olma Adımları

1.Üye Olma Linkine Tıklanması

www.kfcturkey.martjack.com’a üye olmak için anasayfamizdan sag üst kösede "ÜYE OL" seçenegini tiklayin.

2. Üyelik Formunun Doldurulması

Açilan “GIRIS YAP” sayfasinda "Yeni Üyelik" butonuna tiklayin ve Ad, Soyad, E-posta, Sifre ve Telefon Bilgilerini eksiksiz doldurun ve kontrol kodunu dogru bir sekilde girin. Eger kampanyalardan haberdar olmak istiyorsaniz, "E-posta yolu ile bilgilendirilmek istiyorum." ve "SMS ile bilgilendirilmek istiyorum." baslikli kutucuklari ayri ayri isaretleyebilirsiniz. "Kullanici sözlesmesini okudum ve kabul ediyorum." kutucugunu isaretleyip "Devam Et" butonuna tiklayarak üye olabilirsiniz. Üyelik islemi gerçeklestiginde, e-posta adresinize üyelik hosgeldin maili gönderilecektir.

3. Profil Bilgilerinin Görüntülenmesi ve/ya Degisiklik Yapilmasi

Ana sayfamizdan sag üst kösede yer alan, Hosgeldin Isminiz kutucugunun yanindaki Hesabim sekmesini tiklayarak, Üyelik Bilgilerinizi, Siparis Bilgilerinizi, Adreslerinizi ve Favori Ürünlerinizi görebilir ve çikis yapabilirsiniz. "Üyelik Bilgilerim" sekmesinden, ad soyad, cep telefonu, dogum tarihi, cinsiyet bilgilerinizi ve sifrenizi güncelleyebilirsiniz. “Siparislerim” sekmesinden verdiginiz siparisin hangi asamada oldugunu ya da daha önce verdiginiz siparislerinizi görebilir ve tek tikla siparislerinizi tekrar edebilirsiniz. "Adreslerim" sekmesinden yeni adres bilgisi girebilir veya girdiginiz adresleri düzenleyebilirsiniz ya da silebilirsiniz. “Favorilerim" sekmesinden favori ürünleriniz hakkinda bilgi edinebilirsiniz.

Üye Girisi Adimlari

1. Üye Girisi Yapilmasi

Üye girisi yapabilmeniz için, www.kfcturkey.martjack.com adresine gidin, sag üst kösedeki "Üyelik" linkine üyeliginizi olustururken kullandiginiz e-posta adresinizi ve belirlediginiz sifrenizi girin. "Giris" butonuna basin. Beni hatirla kutucugunu isaretlerseniz bir dahaki sefere otomatik olarak giris yapmis olacaksiniz. Facebook veya Google+ hesaplarinizdaki eposta adreslerinin uyusmasi halinde KFC web sitesine dogrudan girebilirsiniz.

2. Üyelik Sifresinin Unutulmasi ve Tekrar Talep Edilmesi

Üyelik sifrenizi unuttuysaniz Üyelik sekmesinin altindaki "Sifremi Unuttum" linkine tiklayin. Yönlendirilen sifremi unuttum sayfasindaki e-posta alanina üyeliginizi olustururken kullandiginiz e-posta adresinizi ve kontrol kodunu girin, "gönder" butonuna basin. Sifre yenileme linki üyelik esnasinda verdiginiz e-posta ile iletilecektir.Bu linke tikladiginizda yönlendirilen sayfadan sifrenizi yenileyebilirsiniz.

Ürün Satin Alma Adimlari

1. www.kfcturkey.martjack.com Sitesinin Açilmasi

www.kfcturkey.martjack.com adresine girip siparis verebilirsiniz.

2. Kovaya Ürün Eklenmesi

Siparis verirken seçtiginiz ürünün adini adeti, boyutu, tipi, sos tercihlerini, standart ve ekstra malzemelerini ile içecek, tatli ve benzeri ürünleri, üst tarafta bulunan ürünler ve/veya lezzetli menü olarak belirtilen sekmeden seçiniz. Siparisin teslim edilmesi istenen adresi seçiniz ve "Ekle" butonuna basiniz. Içecek, tatli ve benzeri diger ürünleri seçmek için ana ürün seçmek zorunda degilsiniz.

3. Kovada Degisiklik Yapilmasi

Kovanizdakiler sayfasinda adet kismindan ürününüzün adetini degistirebilir, ürününüzün KDV dahil toplam tutarini görebilir, kovanizdan ürünleri silebilir, ürünlerin üzerine tiklayarak seçimlerinizde degisiklik yapabilirsiniz.

4. Kovanizdaki Ürünlerin Satin Alinmasi

Kovanizdakiler sayfasinin ilk asamasinda kovanizdaki ürünleri görüntüleyebilirsiniz. "Siparisi Ver" butonuna bastiginizda, siparisinizin isleme alinmasi için asgari kova tutarinin 10,00.-TL olmasi gerekmektedir. "Siparis Ver" veya “Ekle” butonuna tikladiginiz zaman, henüz üye girisi yapmamis iseniz, “Üyelik“ sayfasina yönlendirileceksiniz.

5. Indirim Kuponu

Turkent Gida Turizm San. Ve Tic. A.S. ya da anlasmali oldugu sirketlerden temin edilmis indirim kuponunuz var ise, "Kovanizdakiler” ekranina ya da “Siparisi Sonlandirma” ekranindaki sekmeye "Indirim Kuponu"nu giriniz. Indirim kuponu girilecek kutucugun sag tarafindaki uygula butonuna basiniz. Kuponun geçerli olmasi halinde, indirim miktari otomatik olarak siparis tutarina yansiyacaktir.

6. Ürünlerin Teslimat Adresinin Olusturulmasi

Siparisinizin adresinize teslimi için "Adreslerim" sayfasinda, adres bilgilerinizi girerek kayit olusturmalisiniz. Ayrica siparisinizi subeden teslim almak isterseniz, "Gel Al" seçenegini kullanmali ve en yakin KFC subelerinden birini seçmelisiniz.

7. Ödeme Sekli Bilgilerinin Siteye Girilmesi

Seçtiginiz subeye bagli olarak, Siparis sonlandirma ekranindaki Ödeme Sekli alninda görünen Kapida Ödeme seçeneklerinden (Nakit, Kredi Karti, Ticket Restaurant Yemek Karti, Ticket Restaurant Yemek Çeki, Sodexho Yemek Karti, Sodexho Yemek Çeki, Multinet, SetCard vb.) herhangi biri seçilir. Ödeme seçenekleri önceden haber vermeksizin her zaman güncellenebilir, mevcut seçenekler çikarilabilir, yenileri eklenebilir.

8. Gönderim Zamani

Siparisinizin gönderim zamani siapris verdiginiz saate göre belirlenecektir.

9. Ödeme Notu

Siparisiniz ile ilgili KFC’ye iletmek istediginiz not var ise Ödeme Notu bölümünü kullanabilirsiniz.

10. Siparis Sonlandirma Sayfasinin Görüntülenmesi ve Onaylanmasi

"Siparis Sonlandirma" sayfasinda teslimat adresleri, kovanizdaki ürünler ve miktari, ödeme seçeneginizin dogrulugunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

11. Siparisin Tamamlanmasi

Ödeme için bilgilerinizi dogru girdiginizde siparisinizin tamamlandigini belirten bir sayfa karsiniza gelecektir. Bu sayfada siparis numaraniz bulunmaktadir. Siparisiniz ile ilgili bilgiler ayni sekilde e-posta adresinize de gönderilmektedir.

12. Onay ve Sonrasi

Siparisinizi iptal etmek istemeniz durumunda 444 3 555 çagri merkezi hattini arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Siparisinize dair KFC kaynakli bir iptal olmasi durumunda ise çagri merkezi tarafindan aranarak bilgilendirileceksiniz.

Gizlilik Politikasi

www.kfcturkey.martjack.com adresindeki Turkent Gida Turizm San. Ve Tic. A.S. websitesine üye olurken “E-posta ile bilgilendirmek istiyorum.” ve/veya “SMS ile bilgilendirmek istiyorum.” seçeneklerini seçmis olan üyeler söz konusu üyelik formunda vermis olduklari bilgilerin, Turkent Gida Turizm San. Ve Tic. A.S. tarafindan her türlü tanirim, promosyon, satis, pazarlama ve üyelik uygulamalari ve sair ticari iletisimler ve bilgilendirmeler için kaydedilmesine, muhafazasina, kullanilmasina, güncellenmesine, Turkent Gida Turizm San. Ve Tic. A.S.’nin halefler, bayileri/franchise alanlari ile ticari iletisim gönderilmesi hususunda hizmet veren üçüncü kisilere bu amaçla sinirli olmak üzere iletilmesine ve kendileri ile SMS, anlik bildirim, e-posta, arama ve benzeri yöntemlerle ticari ve sair elektronik iletisime geçilmesine onay vermektedirler. Üyeler, iletisimlerimizde de belirtecegimiz üzere, kendilerine yapilan bildirimleri hiçbir gerekçe göstermeksizin istedikleri zaman sona erdirebilirler.

Bilgilendirme

Tüketici ile Turkent Gida Turizm San. ve Tic. A.S. ve bayileri arasinda dogmasi muhtemel her türlü uyusmazlik ile ilgili olarak sirket politikamiz, taraflarin iyiniyet çerçevesinde anlasmasi ve bu uyusmazliklarin mümkün oldugunca müsterinin memnuniyeti ile çözülmesini saglamaktan ibarettir. Siparis, öneri ve sikayetleriniz için web sitemizdeki Müsteri Hizmetleri sekmesinden veya 444 3 555 Çagri Merkezimizden bize ulasabilirsiniz. Müsterilerimiz verdikleri siparislere iliskin uyusmazliklar için dilerlerse Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine basvurabilir. Tüketici hakem heyetlerinin, uyusmazliklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarina iliskin parasal sinirlar; Ilçe tüketici hakem heyetleri için üst parasal sinir, 2.200 Türk Lirasi, Büyüksehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sinir, 2.320 Türk Lirasi ile 3.480 Türk Lirasi arasi, Büyüksehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için üst parasal sinir, 3.480 Türk Lirasi, Büyüksehir statüsünde olmayan illere bagli ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sinir, 2.320 Türk Lirasi ile 3.480 Türk Lirasi arasi olarak tespit edilmistir. Bu degerlerin üzerindeki uyusmazliklar için tüketici hakem heyetlerine degil, tüketici Mahkemelerine basvuru yapilir. Yetkili merci, tüketicinin yerlesim yerinin bulundugu veya tüketici isleminin yapildigi yer tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleridir. Uyusmazlik hâlinde ayrica tahkim ve arabuluculuk gibi ülkemizde kabul edilen tüm alternatif uyusmazlik çözüm yollarina basvurabilirsiniz. Alternatif uyusmazlik çözüm yollarinin daha hizli, daha ekonomik ve daha etkin oldugu bilinmektedir. Bu çözüm yollarina basvurmak, hukuki çözüm yollarina basvurma hakkinizi ortadan kaldirmayacaktir.